Ne Kadar Kredi Alabilirim? Kalan Borcum, Kullanılabilir Limitim Ne?

Finansal anlamda tüketicilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de acaba bankalardan ne kadar kredi kullanabilirim sorusudur. Şayet, Findeks Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notunuz olumlu ise bu problemin cevabı 2 biçimde verilebilir. E-Devlet üzerinde mevcut pozisyonda hazır kredi kullanabilir miktarlarınız yazmaktadır. Bu her iki teknik ile de hem adınıza kaydedilmiş olan kredi miktarınızı öğrenebilirsiniz, hem de gelirinize göre ne kadar konut yada ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz bunu öğrenebilirsiniz.

 

Ne Kredi Çıkar Bana Öğrenmenin 1. Yöntemi

Hesaplama prosedürünü yapmadan önce şunları çok iyi bilmeniz gerekir. Şayet konut kredisi çekecekseniz aylık taksit ödemeniz hane gelirinizin en çok %75’i oranını geçmemesi gereklidir. Bireysel ihtiyaç kredisi kullanacaksanız da yine aynı biçimde kredinin aylık taksit ödemesi hane gelirinizin %50 oranını geçmemesi gerekir.

 

Bankalara Kalan Kredi Borcum Ne Kadar? 2. Yöntem

Bu 2. teknik ile Ziraat ve Vakıfbank gibi devlete ait bankalar dahil olmak suretiyle Akbank yada Garanti bankası gibi özel bankalara ait kalan kredi borcunuz ne kadar görebilirsiniz. Ayrıca aynı ekranda adınıza mevduat hesabınızın olduğu bankalar tarafından tanımlanan ne kadar kredi çekebilirsiniz onun miktarını görebilmektesiniz. Kredi kartı limitlerini dahi görebileceğiniz bu ekrana erişim sağlamanız için size ait bir E-Devlet şifrenizin olması şarttır. Şifreniz varsa hemen prosedürlere şu adımlar ile başlayabiliriz;

E-Devlete giriş yapalım. Sisteme giriş yaptığımıza zaman karşımıza bir arama ekranı çıkacaktır. Bu ekrana Bankalar Birliği yazalım. Karşımıza Risk Merkezi Raporu Başvurusu ekranı çıkacaktır. Şimdi bu bağlantıya giriş yapalım. Unutmayın bu dokümana ayda sadece 1 defa erişme izniniz vardır.

Şayet daha önce aynı ay içinde bu rapora erişti iseniz cep telefonunuza gelen güvenlik kodu ile giriş yapmak için raporu görüntüle demeniz yeterlidir ama, ilk defa rapora erişim sağlayacaksanız o zaman sağ üst köşede yer alan yeni başvuru demelisiniz. Daha sonra rapor türü seçimi sekmesine tıklayarak kredi limit ve borç bilgileri raporu seçeneğini seçerek devam edin.  Başvur seçeneğine tıkladıktan sonra sistem üzerinde kayıtlı olan telefon numarasını bir şifre sms ile gelecek. Gelen bu şifreyi kullanarak risk raporu bölümüne girelim.

Şimdi bizi karşılayan ekranda aşağıda benimde olduğu dibi sizinde mevcut mevduat hesabınız olan bankalardan ne kadar kredi çekebilirsiniz. Ne kadar daha kredi kartı limiti arttırabilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin ardından mevcut kredi borç miktarını anlık olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca ekranın en altında yer alan kısımda toplam çekebilir toplam kredi limitinizi de görebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir