Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Nakit para ihtiyacı denilince akla ilk gelen yer bankalar oluyor. Çeşitli nakit ihtiyaçları için oluşturulmuş kredi türleri, bankalar tarafından belirlenen faiz oranları ile tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Fakat bu krediler herkese verilmiyor. Bankalarca göz önünde bulundurulan birtakım kriterleri sağlayan kişiler ancak banka kredisi çekebiliyor. Bu kriterlerin başında da findeks kredi notu yer alıyor. Peki findeks kredi notu nedir, kredi notu hesaplama neye göre yapılmaktadır, inceleyelim.

 

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, bireyler ve kurumlar için oluşturulmuş finansal işlemlere yönelik performans sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından oluşturulan FİNDEKS adlı kuruluş tarafından belirlendiği için findeks kredi notu olarak anılmaktadır. Çekilen krediler, kullanılan kredi kartları ve diğer tüm banka işlemleri kredi notu üzerinde etkiye sahiptir. Her faktörün kendine göre etki oranı bulunmakla birlikte kredi notunu etkileyen faktörler ve ağırlıkları nelerdir, inceleyelim.

 

Kredi Notu Hesaplamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu etkileyen faktörler Findeks tarafından 5 grupta toplanmıştır. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları
  • Mevcut hesap ve borç durumu
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Bunlar dışında kalan diğer faktörler olarak sıralanabilir.

Peki hangi kriter hangi oranda kredi notu hesaplamasını etkiliyor, ona bakalım.

 

Kredi, Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları

Bu kriter kredi notu hesaplaması konusunda %35 oranında bir etkiye sahiptir. Buna göre banka kredisi, kredi kartı gibi banka ürünlerini kullanırken ödemelerde gecikme yaşanması ya da ödeme yapılamaması, kredi notunu doğrudan düşürmektedir. Bu nedenle özellikle kredi taksitlerinizi gününde ödemeye çalışın. Kredi kartı ekstresinin de en az asgari ödeme tutarını ödeyin ve asla geciktirmeyin.

 

Mevcut borç durumu

Hali hazırda çektiğiniz kredilerin ödenmemiş kalan borçları, kredi kartı borçları ve maaş arkası hesap olarak bilinen kredili mevduat hesabı borçları, kredi notu hesaplamasını %35 oranında etkilemektedir. Bu nedenle kredi kartı limitiniz sonuna kadar dolu ise ya da kredili mevduat hesabınızın limitinin büyük kısmı doluysa kredi puanınız düşük çıkacaktır.

 

Yeni Çekilen Krediler

Yeni çekilen krediler kredi notunu nasıl etkiler sorusu, tüketiciler tarafından sıkça dile getiriliyor. Yeni çekilmiş veya henüz bir iki aylık taksidi ödenmiş krediler, kredi notunu düşürmektedir. Bunun temel nedeni, çekilen kredinin henüz yeni olması ve tüketicinin bu krediyi düzenli bir şekilde ödeyip ödeyemeyeceğinin banka tarafından tahmin edilememesidir. Yeni bir kredi çektikten sonra düzenli bir şekilde 5-6 ay ödeme yaparsanız kredi notunuzun tekrar yükselmeye başladığını görürsünüz. Son olarak yeni çekilen kredilerin kredi notu hesaplama üzerindeki etkisi %11 oranındadır.

 

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Findeks kredi notu hesaplamasında %10 ağırlığa sahip olan kredi kullanım yoğunluğu, kişilerin geçmişte çektiği kredileri dikkate almaktadır. Daha önce banka kredileri çeken ve sorunsuzca ödeyen kişilerin kredi notu, hiç kredi çekmemiş ya da sadece bir iki kez kredi çekmiş kişilere göre daha yüksek olmaktadır.

 

Diğer Faktörler

Yukarıda sıraladığımız durumlar dışında kalan banka ya da finans işlemleri de kredi notu üzerinde %9’luk bir etkiye sahiptir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir